Favoriti zabrali naplno, vo východniarskom derby triumf Košíc

04.03.2012 Celý región

Bratislava 3. marca (TASR) - Prvé jarné kolo futbalovej Corgoň ligy prinieslo víťazstvá prvých štyroch tímov a v tabuľke sa na popredných pozíciách preto nič nemení. Žilinčania po triumfe nad Ružomberkom 2:1 naďalej vedú o bod pred bratislavským Slovanom, ktorý nezaváhal v dueli s poslednou Dunajskou Stredou (3:1) a trnavským Spartakom, ktorý naplno zabral s piatymi Zlatými Moravcami (1:0).

Nitra s novým trénerom Ladislavom Jurkemikom nestačila na vicemajstrov zo Senice (1:3). Vo východniarskom derby Košice zvíťazili v Prešove 1:0 a vzdialili sa od dna tabuľky už na rozdiel deviatich bodov.

1. FC Tatran Prešov - MFK Košice 0:1 (0:1)
Gól: 45. Viazanko
Rozhodovali: Smolák - Petríček, Vindiš
2555 divákov.

Zostavy a striedania:
1. FC Tatran Prešov: Diviš - Kolbas, Krajník, Štetina, Krob - Petráš - Papaj, Katona, Macko (60. Střihavka), Zošák - Guba (81. Beglaryan)
MFK Košice: Tofiloski - Tóth, Kavka, Redžepi, Sekulič - Isola, Šinglár - Pačinda (55. Karaš), Kuzma, Viazanko (90.+ Nurkovič) - Škutka (63. Diaby).

Vo východniarskom derby začali oba tímy opatrne a prvú šancu v zápase mal až v 16. minúte domáci Guba, zvnútra šestnástky však nenamieril presne. Prešovčania sa prezentovali kombinačnou hrou po zemi a v 21. minúte bol blízko ku gólu Katona, ktorý však po individuálnom prieniku nechal vyniknúť brankára hostí. O minútu neskôr mal gól na kopačke domáci Guba, na opačnej strane vyskúšal Divišovu pozornosť ďalekonosnou strelou Kuzma. V 36. minúte mohol otvoriť skóre duelu aktívny Guba, ale ani po tretí raz nedokázal prekonať Tofiloskiho. Dve minúty pred koncom prvého polčasu sa v dobrej príležitosti ocitol Krob, no z hranice päťky nedokázal trafiť priestor košickej bránky. Hostia pozorne bránili a vyrážali do rýchlych kontier. Zeleno-bieli mali opticky navrch, ale v 45. minúte inkasovali po presnom zásahu Viazanka - 0:1.
Druhé dejstvo odštartovala dobrá príležitosť domácich, Macko krížnou strelou poriadne natiahol brankára hostí. Aj v ďalšom priebehu bola aktivita na kopačkách domácich hráčov, no svoje šance nedokázali pretaviť vo vyrovnávajúci gól. Košičania pozorne bránili a podnikali rýchle kontry. V 71. minúte preveril pozornosť brankára hostí Štetina, na opačnej strane o šesť minút neskôr nedokázal v dobrej šanci prekonať Diviša striedajúci Diaby. Prešovčania sa naďalej tlačili do zakončenia, ale ich príležitosti zostali nevyužité.

Sergij Kovalec, tréner Prešova: "Bol to dobrý zápas, Košice aj Tatran hrali naozaj dobre. Vypracovali sme si asi šesť príležitostí, no nedali sme gól. Ďakujem hráčom za dobrý zápas, rovnako i fanúšikom, ktorí prišli na štadión."
Ladislav Šimčo, tréner Košíc: "Vedeli sme, že tento duel bude náročný nielen po psychickej, ale i fyzickej stránke. V podstate sa hralo o štyri body, pretože sme si tým vylepšili vzájomný duel. Silný vietor znemožňoval hrať kvalitnejší futbal. Musím povedať, že domáci tím si v prvom polčase vypracoval viacero gólových šancí, no nepotrestal nás. Súpera sme pustili do týchto príležitostí slabšou aktivitou. V druhom polčase sme to zlepšili a s pribúdajúcimi minútami narastala i nervozita na kopačkách domáceho mužstva."

Slovan Bratislava - DAC 1904 Dunajská Streda 3:1 (1:1)
Góly: 27. Grendel, 59. a 76. Smetana - 18. Delarge.
Rozhodovali: Vnuk - Kubačka, Poláček
ŽK: Halenár, Kladrubský, Jánošík (všetci Slovan)
3350 divákov.

Slovan Bratislava: Putnocký - Bagayoko, Kladrubský, Dosoudil (63. Meszároš), Pauschek - Kopúnek - Halenár, Grendel (83. Čikoš), Milinkovič - Smetana (79. Jánošík), Šebo
DAC 1904 Dunajská Streda: Kučera - Laštovka, Marcin, Prodanovič, Urbánek - Kabele, Lénárth, Nikolič (88. Ravasz), Boya (79. Hanták) - Delarge, Tchami (52. Csölle)

MŠK Žilina - MFK Ružomberok 2:1 (0:1)
Góly: 55. Ceesay (z 11 m), 74. Majtán - 18. Greššák.